Let's boycott Nobel Peace Prize from Norway because of "Legal Kidnapping" there!
Kosmetyki z mlekiem klaczy

Szkolna Ekspedycja Pilchowice – Tajlandia

Szkolna Ekspedycja Pilchowice – Tajlandia

22 czerwca ruszyła dziewiąta odsłona projektu Szkolna Ekspedycja. Siódemka uczniów pilchowickiego gimnazjum oraz dwoje absolwentów tej szkoły wyruszyło tym razem do dalekiej Tajlandii.

 

Szkolna Ekspedycja Pilchowice – Tajlandia

 

W skład ekspedycji wchodzą: Liwia Szafruga (to jej druga ekspedycja), Jakub Werwiński, Łukasz Wilk (uczniowie klasy pierwszej turystycznej), Magdalena Hrynyszyn (uczennica klasy pierwszej, druga ekspedycja), Magda Kupka, Kamil Bogacki (uczniowie klasy drugiej), Patrycja Honysz (uczennica klasy trzeciej, czwarta ekspedycja), Justyna Reginek (absolwentka, piąta ekspedycja), Karolina Wieczorke (absolwentka, czwarta ekspedycja) i Katarzyna Gorywoda (opiekun, pierwsza ekspedycja) oraz Adam Ziaja (kierownik wyprawy, nauczyciel geografii). Młodzieżowym kierownikiem wyprawy została wybrana Karolina Wieczorke, jedna z najbardziej doświadczonych uczestniczek pilchowickiego projektu.

 

Szkolna Ekspedycja Pilchowice – Tajlandia

Ekspedycja w drogę wyruszyła od razu po odprawie, która odbyła się w pilchowickim Zespole Szkół w poniedziałek o godzinie 17:00. Pierwszy etap podróży pokonano z rodzicami młodych podróżników, przejeżdżając samochodami do czeskiego Bohumina. Dalej już sami uczestnicy wyprawy pojechali pociągiem Leo Express do Pragi. - Bilet kupiony w super promocji 130 zł za 11 osób! - podkreśla z dumą Adam Ziaja. - Na dworcu kolejowym w Pradze zameldowaliśmy się około godziny 23:10, dalej metrem i autobusem udaliśmy się na dobrze nam znane praskie lotnisko, gdzie rozbiliśmy obóz na pierwszą noc. Następnego dnia o godzinie 14:45 wylatujemy do Istambułu i dalej po 6 godzinach przerwy o 00:40 do Bangkoku. W stolicy Tajlandii meldujemy się 24 czerwca o godzinie 14:15. Tego samego dnia chcemy dostać bilety na pociąg do leżącego na północy Tajlandii - Chiang Mai, około 700 km od Bangkoku. W kolejnych dniach etapami będziemy wracać ku stolicy, a na sam koniec, jeśli starczy czasu i finansów, w planach mamy udać się na jedną z tajskich wysp. Szczegółowy plan wyjazdu ustali nam życie. Lot powrotny mamy 10 lipca z Bangkoku do Istambułu (24 godzin przerwy) i dalej 11 lipca o godz. 16:40 do Pragi. Po przylocie udajemy się na nocne zwiedzanie stolicy Czech, bo dopiero o 8:02 następnego dnia mamy pociąg do granicy polsko-czeskiej. W Bohuminie na dworcu powinniśmy się zameldować 12 lipca około 11:34 – opowiada o planach podróży Adam Ziaja.

 

Głównym celem tej wyprawy jest wzięcie udziału w „Festiwalu Świec" w Ubon Raczatani. W ósmym miesiącu księżycowym, podczas pełni księżyca (w tym roku 2 lipca) buddyści obchodzą Asalha Puja. To wyjątkowe święto upamiętnia dzień wygłoszenia przez Buddę jego pierwszego, a tym samym uważanego za najcenniejsze, kazania. Rzecz miała prawdopodobnie miejsce w tzw. Parku Jeleni w pobliżu dzisiejszego Waranasi (miasto w Indiach). Odbywają się wtedy różne rytuały w świątyniach buddyjskich w całym kraju. Festiwal Świec jest obchodzony w całej Tajlandii, ale szczególnie w mieście Ubon Raczatani w północno-wschodniej części kraju. Można tam zobaczyć wspaniałe rzeźby wykonane z wosku, które pokazuje się w czasie wielkiej parady głównymi ulicami miasta. 50 świątyń przygotowuje 2-metrowe świece i przez około 6 godzin trwa procesja ulicami miasta. Przygody pilchowickich uczniów można śledzić na www.fb.com/ekspedycja – gdzie na bieżąco są wysyłane zdjęcia i publikowane relacje z wyprawy.

Szkolna Ekspedycja Pilchowice – Tajlandia

 

„Szkolna Ekspedycja” to projekt edukacyjny, który został zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r. Jego założeniem jest promowanie wśród młodzieży gminy Pilchowice turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności. Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez członków ekspedycji. Ich uczestnicy nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie. Dotychczas w ramach projektu zostało zorganizowanych osiem ekspedycji: do Maroka, Norwegii, Gruzji, Sri Lanki, Armenii, Sahary Zachodniej, Indii i Turcji. Taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki. Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów w radiu i przed kamerą, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują w świecie swój region i kraj.


Starostwo Powiatowe w Gliwicach

 

 

 

 

 

 


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Wieczorny, niespokojny spacer pająka perlistego

[VIDEO] Wieczorny, niespokojny spacer pająka perlistego

2017-05-17 16:09:56

Pająki spotykamy kazdego dnia. Z reguły wiszą nieruchomo w róznych zakamarkach szczególnie domów, do których schodzą się kiedy jest zimno.  Trudno zobaczyć je w akcji. Nam sie udało!


[VIDEO] Wolność nie dla wszystkich. Dramat Kury-Uciekinierki!

[VIDEO] Wolność nie dla wszystkich. Dramat Kury-Uciekinierki!

2017-05-15 09:14:08

Wolność nie jest pisana każdemu zwierzęciu. Przekonała się o tym pewna odważna, albo szalona kura, która zapragnęła jej posmakować.


Polscy leśnicy wawrzynkowi na ratunek! Tej rzadkiej roślinie grozi zagłada również na terenie Niemiec, Czech, Ukrainy, Białorusi

Polscy leśnicy wawrzynkowi na ratunek! Tej rzadkiej roślinie grozi zagłada również na terenie Niemiec, Czech, Ukrainy, Białorusi

2017-05-10 13:53:13

Wciąż jest nadzieja, że wawrzynek główkowaty przetrwa na terenie Polski. Jeśli tak się stanie, to również za sprawą leśników. O tej akcji ratunkowej można przeczytać w „Echach Leśnych”.


Wilk zdrowieje u leśników na Mazurach

Wilk zdrowieje u leśników na Mazurach

2017-05-04 21:39:26

W Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Dzikich prowadzonym Nadleśnictwo Olsztynek do zdrowia wraca wilk potrącony przez samochód w Kampinoskim Parku Narodowym.


[VIDEO] Mazowieckie: Piątkowy poranny jogging odyńca!

[VIDEO] Mazowieckie: Piątkowy poranny jogging odyńca!

2017-04-28 11:10:26

Pogoda nie nastraja nas - ludzi, do wychodzenia z domu. Jednak dzikom nie przeszkadza aura. Słońce czy obfite opady to nie ma znaczenia. Sport to zdrowie, wie o tym każdy odyniec. A przyjemne można przecież połączyć z pożytecznym!


Echa leśne: Włochate grubaski

Echa leśne: Włochate grubaski

2017-04-19 16:51:44

Wiosna to czas pobudki, także tych mniejszych zwierząt. O małych, ale bardzo pożytecznych i pracowitych trzmielach można przeczytać w „Echach Leśnych”.


[VIDEO] Żubry dziczeją powoli

[VIDEO] Żubry dziczeją powoli

2017-04-12 12:03:41

Wypuszczona niedawno na wolność dziesiątka żubrów tworzących stado „Górny San II” w Nadleśnictwie Stuposiany jest monitorowana przy pomocy telemetrii i dość często widywana przez leśników.


Biały symbol młodości i życia

Biały symbol młodości i życia

2017-04-06 12:50:13

Brzoza to powszechnie występujące, nie tylko w lesie drzewo. Od wieków jest ceniono ze względu na swoje liczne właściwości lecznicze.


Obcy w lesie nie jest rzadkością

Obcy w lesie nie jest rzadkością

2017-03-31 17:53:24

Coraz częściej leśnicy odnotowują pojawienie się w lesie obcych gatunków. Kilka dni temu leśniczy z Nadleśnictwa Złotów (RDLP w Pile) znalazł martwego szopa pracza.


Arystokrata na mokradłach

Arystokrata na mokradłach

2017-03-28 08:58:57

Ptak nadziei, szczęścia, budzącej się do życia wiosennej przyrody, ale i nadchodzącej jesieni. Żuraw to jeden z nielicznych ptaków, który uosabia wiele wspaniałych cech.